ambasadorki

Magda

Magda Biegańska

W niczym nie czuje się profesjonalistką ponieważ uważa, że człowiek uczy się całe życie. Od 11 lat wychowuje synka i to jest najistotniejsza rola w jej życiu, z której nigdy by nie zrezygnowała. Kiedyś jej życie wydawało się skończone, były wzloty i upadki ale było też dla kogo żyć. Dzięki tym doświadczeniom jest tym kim jest i robi to co robi, w otoczeniu cudownych ludzi. Pracuje w Referacie ds. osób z niepełnosprawnością w Urzędzie Miasta Gdyni. W ramach “Gdyńskiego Poruszenia” prowadzi zajęcia sportowe i boccie dla osób z ograniczoną sprawnością, współpracuje z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji. Bliskie jej osoby mówią, że można z nią porozmawiać o wszystkim. Wolny czas spędza na balkonie z widokiem na las lub nad morzem. Uwielbia spać i wylegiwać się w wannie. Chciałaby być zapamiętana jako radosna kobieta, która jeśli może to daje coś od siebie innym. W projekcie „440 km po zmianę’ jest gotowa na nowe, pozytywne doświadczenia.

Ania

ANNA SAMEL

Nie wyobraża sobie życia bez porannej herbaty i kontaktów z bliskimi. Na co dzień stara się dążyć do celów, które sobie postawi. Czasami za dużo bierze na siebie bo nie potrafi odmówić tym, którzy proszą. Marzy o tym, żeby świat był coraz bardziej dostępny dla wszystkich – sama porusza się na wózku i temat barier zna doskonale. Uwielbia tańczyć, podróżować, śpiewać podczas samotnej jazdy samochodem. W czasie wolnym najczęściej można ją spotkać z cudną czwórką młodszego rodzeństwa i niewiele od niej młodszym bratem. Tak po prostu chciałaby spotkać miłość swojego życia – bo magisterkę już obroniła a pracę ma. Na co dzień zajmuje się księgowością a społecznie wspiera Fundację Aktywnej Rehabilitacji w organizowaniu zajęć dla dzieci poruszających się na wózkach. Jest członkinią Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo – zrzeszającego kobiety z niepełnosprawnością. Chciałaby być zapamiętana jako osoba potrafiąca mierzyć się z przeciwnościami i chętna do niesienia pomocy innym. Dzięki udziałowi w projekcie „440 km po zmianę” poznała osoby zmieniające świat na lepszy i bierze aktywny udział w pracy nad zmianą wzajemnej komunikacji osób z i bez ograniczeń – przynajmniej tych widocznych.

Polka

Paulina Pohl, Polka

Człowiek – magnes, z przyspieszeniem nitro i miłością do świata. Doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, która marzy o tym, żeby w końcu znaleźć czas na poważne “zabranie się” za pisanie doktoratu. Skończyła kulturoznawstwo na specjalizacji audiowizualnej. Jej największą pasją są film i muzyka. Zajmuje się tym, co lubi, a lubi dzielić się swoją wiedzą i zainteresowaniami: współorganizuje wydarzenia naukowe i kulturalne, koordynuje program festiwalu SLOT Pomorze. Od ponad roku prowadzi edukacyjne zajęcia filmowe z dzieciakami i studentami. Uważa, że jeśli jedna osoba ze stu wyniesie coś z prowadzonych przez nią zajęć – to już jest COŚ. Jest niezłą mówczynią, choć podczas przemówień zawsze towarzyszy jej lekka trema. Uchodzi za typ ogarniaczki: potrafi ciągnąć dziesięć srok za ogon. Przyjaciele mówią o niej, że jest sumienna i jak coś robi, to do końca. Jest jak magnes, który przyciąga do siebie ludzi. Potrafi znaleźć wspólny język z każdym. Swoim codziennym postępowaniem stara się promować bezinteresowność. „Trzeba po prostu robić dobro, bo tyle z życia masz ile dasz” – mówi. Na co dzień można ją spotkać w towarzystwie bliskich. Oglądają filmy, głupoty na YouTubie, rozmawiają, ostatnio wkręcili się w planszówki. Nigdy nie zrezygnowałaby z wyrażania własnej opinii, także na te „niewygodne” tematy. Chciałaby być zapamiętana jako osoba prowokująca do myślenia i działania oraz jako autorka przełomowych prac z zakresu filmoznawstwa. Ostatnio spróbowała swoich sił na Mono Ski i teraz nie może się doczekać wyjazdu do Włoch. Udział w projekcie „440 km po zmianę” to dla niej możliwość rozwoju w dziedzinach, w których się spełnia i masa nowych fantastycznych znajomości.

Marta ok

MARTA CZACHOR

Dziewczyna, która zaraża uśmiechem. Uczennica policealnej szkoły medycznej na kierunku „Terapia zajęciowa” . Lubi pomagać innym dlatego od 2 lat jest wolontariuszką w Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie i aktywnie działa w innych stowarzyszeniach i fundacjach. Potrafi się uprzeć i postawić na swoim, szczególnie jeśli chodzi o spełnianie własnych marzeń. Niedawno na wyprawie Stowarzyszenia Cool – awi zdobyła Śnieżkę. Swoją aktywnością obala mity na temat osób z niepełnosprawnościami – w wakacje lubi pływać kajakiem po Zatoce Puckiej. Uwielbia słuchać muzyki i spędzać czas nad morzem. Chciałaby, żeby plaża w Jastarni, z której pochodzi była dostępna dla niej i dla innych osób z niepełnosprawnościami, dlatego jako koordynatorka Klubu Doradczego zaangażowała się w projekt „Plaże dostępne dla wszystkich” i została Ambasadorką projektu „440 km po zmianę”. Dzięki projektowi 440 km po zmianę poznała niesamowite kobiety – liderki i działaczki, które pomimo niepełnosprawności są bardzo aktywne. Dzięki nim wie, że są kobiety, które zmagają się z podobnymi problemami co ona.

kuszynska

Monika Kuszyńska

Krucha śpiewaczka wyśpiewująca nadzieję. Jej misją jest zaszczepianie w ludziach pozytywnego myślenia i wsparcie w przeżywaniu cierpienia. Pokazuje innym, że można podnieść się z upadku i zmienić swoje życie na lepsze. Zmienia stereotypy dotyczące kobiet z niepełnosprawnością. Chciałaby aby ludzie doceniali to co jest im dane i nauczyli się tym cieszyć.

Fot. Michał Korta

JEJ MARZENIEM JEST ZAMIESZKANIE W CIEPŁYM KRAJU NA CZAS POLSKIEJ ZIMY.

krzyzak

IWONA KRZYŻAK

Potrafi słuchać ludzi i sprawić, że czują się wyjątkowo. W pracy nie odpuszcza rządzącym, broni zwykłych ludzi. Kiedyś ciężko pracowała, żeby udowodnić, że kulawa POTRAFI. Dzisiaj już niczego nie musi. Wie, że jest dobra w tym co robi. Uwielbia sprzątać w mieszkaniu, nagrywać radiowe materiały, chodzić do kina i zaszyć się w domu z książką. Chciałaby być zapamiętana jako trochę szalona i zawsze fajnie ubrana. Pracuje w Radio Merkury.

JEJ MARZENIEM JEST POPŁYWAĆ Z DELFINAMI W MORZU I POGŁASKAĆ MAŁEGO SZYMPANSA.

wysocka

JUSTYNA WYSOCKA

Justyny już nie ma z nami ciałem. Pozostał jej duch i energia! Niestety nie spełniło się jej marzenie o zawsze dobrych wynikach badań onkologicznych. Justyna chciała zostać zapamiętana jako dziewczyna, która mimo braku nogi i połowy płuca oraz tego wszystkiego co ją spotkało, potrafiła się uśmiechać, realizować siebie i spełniać swoje marzenia. Taką Cię pamiętamy Justyno – idziesz razem z nami. Justyna odeszła 31 lipca 2014 roku.

JEJ MARZENIEM BYŁY ZAWSZE DOBRE WYNIKI BADAŃ ONKOLOGICZNYCH.

harasim

AGNIESZKA HARASIM

Jest osobą, która nie boi się wyzwań. Chciałaby zostać zapamiętana jako rewolucjonistka wprowadzająca trwałą zmianę w świecie osób z niepełnosprawnością po to, żeby żyło im się lepiej. Uważa że to, co daje się od siebie innym ludziom, powraca ze zdwojoną siłą, dlatego chce żyć tak, żeby móc zawsze spojrzeć w swoją twarz w lustrze. Zafascynowana sportem szczególnie jazdą na handbiku.

Fot. Atelier Bernady

JEJ MARZENIEM JEST WŁASNE MIESZKANIE W KRAKOWIE.

jankowska-rangelov

MONIKA JANKOWSKA-RANGELOV

Ekscytuje ją różnorodność zaklęta w każdej osobie. Uważa, że ciała się nie wybiera, czasem nie wiele można z nim zrobić ale to nie ono decyduje, kim jesteśmy. Chciałaby aby Polacy i Polki zrozumieli, że niepełnosprawność to nie INNOŚĆ to PRAWDOPODOBIEŃSTWO, które pewnego dnia może dotknąć każdą osobę. Od niedawna mama adopcyjna Zuzi. Pracuje w międzynarodowej firmie.

JEJ MARZENIEM JEST SZCZĘŚLIWA I ZDROWA RODZINA MIESZKAJĄCA WE WŁASNYM PENSJONACIE W TOSKANII.

rutz

Anna Rutz

Prywatnie i zawodowo zajmuje się przełamywaniem mitów i stereotypów. Lubi szokować i wzbudzać dyskusję –po to, by ludzie z niepełnosprawnością i bez niej przestali bać się siebie nawzajem. Chce promować wizerunek kobiet z niepełnosprawnością jako KOBIET aktywnych w różnych rolach społecznych. Od niedawna prezeska Fundacji Elektrownia Inspiracji.

JEJ MARZENIEM JEST LOT PARALOTNIĄ I KUPNO DOSTOSOWANEGO DO JEJ POTRZEB ROWERU.

PROJEKT „WSPÓLNE ROZMOWY – PLAŻE DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH” JEST REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU „OBYWATELE DLA DEMOKRACJI”, FINANSOWANEGO Z FUNDUSZY EOG.