archiwum

13. 07. 2018
Zrzut ekranu 2018-07-13 o 13.00.40

Siódma edycja projektu 440 km po zmianę

Już we wtorek, 3 lipca 2018 roku, kobieca ekipa projektu „440 km po zmianę” wyruszyła w trasę. Po raz siódmy uczestniczki zapoczątkowanej przez Sylwię „Nikko” Biernacką w 2012 roku akcji łączą podróżowanie ze spełnianiem marzeń i wsparciem dla kobiety z niepełnosprawnością ruchu. Jak co roku, tak i tym razem, jeszcze więcej osób dołączy do nich na trasie, a nocować będą u zaprzyjaźnionych z projektem mieszkanek i mieszkańców polskiego Wybrzeża.
W 2018 roku dzięki naszej pieszej wędrówce liczącą 440 kilometrów trasą Świnoujście–Piaski Sponsor strategiczny, firma Sunrise Medical, przekaże aktywny wózek Agnieszce Kiełkowskiej z Chełmży, chorującej na stwardnienie rozsiane. – mówi Sylwia „Nikko” Biernacka, pomysłodawczyni projektu „440 km po zmianę” i prezeska organizującej akcję Fundacji Machina Zmian.
Agnieszka ma 40 lat i mieszka w Chełmży, niewielkim miasteczku pod Toruniem. Do czasu urodzenia syna pracowała w zakładzie krawieckim, chociaż nigdy nie było to jej wielkim marzeniem. Uwielbia dzieci i dobrze je rozumie. Potrafi zorganizować im czas tak, że się nie nudzą. Od 9 lat jest mamą Mariusza na pełnym etacie i nie pracuje. Marzy o pracy z dziećmi na pół etatu i nowym mieszkaniu. Przez kilka lat leczyła się na dyskopatię, aż do czasu kiedy dwa lata temu okazało się, że przyczyną jej zdrowotnych problemów jest stwardnienie rozsiane. Coraz rzadziej wychodzi z domu. Kiedyś lubiła spędzać czas z synem na placu zabaw, obecnie jej największą rozrywką są gry planszowe i czytanie książek. Chciałaby być zapamiętana jako osoba, która potrafi wspierać innych i jest dobrą słuchaczką. I jeszcze jako taka, która stara się być silna pomimo tego, że życie jej nie rozpieszcza. Udział w projekcie „440 km po zmianę” to dla niej szansa na poznanie innych osób, które mają podobne doświadczenie. Chciałaby się poczuć mniej samotna.
Każda podróż projektu „440 km po zmianę” to wsparcie w pozyskaniu aktywnego wózka lub protezy dla kobiety z niepełnosprawnością ruchu znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Do tej pory Urszula Kosmal–Krauze z Warszawy i Katarzyna Bieniek z Dębia otrzymały protezy nóg o wartości ponad 40 tysięcy złotych, a Angelika Boniuszko z Gdyni i Elżbieta Pindel z Krakowa – aktywne wózki.
Zespół Fundacji Machina Zmian, która od 2012 roku realizuje projekt „440 km po zmianę”, od kilku lat przeprowadza także audyty dostępności plaż i opracowuje rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże tak, aby były one dostępne i wygodne bez względu na stopień sprawności, w myśl hasła: Plaże dla wszystkich! Opracowane rekomendacje oraz filmy edukacyjne o dostępnych plażach można znaleźć stronie internetowej www.440km.pl.
Mamy swoje małe–duże sukcesy. Według naszych rekomendacji zostało zmodernizowane wejście na plażę nr 46 w Jastarni. W Gdyni Orłowie powstała kładka z ławkami i zadaszeniem, Gdynia i Jastarnia zakupiły także wózek do kąpieli dla osób o ograniczonej sprawności (amfibia). Dwa podobne wózki są również w Gdańsku. W tym roku wysłałyśmy zaproszenia do przedstawicielek i przedstawicieli nadmorskich samorządów z propozycją spotkania na plaży i podjęcia rozmowy o kondycji plaż w ich miejscowościach. Naszym marzeniem jest jedno w pełni dostępne wejście w każdej miejscowości, gminie i mieście na polskim wybrzeżu. Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, słuchu, wzroku, opiekunek i opiekunów małych dzieci. Dostępne dla najmłodszych, najstarszych oraz turystek i turystów – z energią mówi Sylwia „Nikko” Biernacka. W 2016 roku Zespół jej Fundacji zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego przygotował rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże dla 10 nadmorskich gmin. Rekomendacje nie są obligatoryjne. Niektóre samorządy z nich korzystają, inne nie.
Dostępne plaże są wygodne dla nas wszystkich. Przestańmy mówić o tym, że projektujemy plaże dla osób z niepełnosprawnościami. Z plaży, która jest wykonana zgodnie z naszymi rekomendacjami, korzystają chętniej wszystkie osoby, bez względu na wiek i stopień sprawności, bo jest po prostu wygodniejsza. Niestety podczas modernizacji wejść na plaże często spotykamy się z wybiórczym widzeniem przestrzeni i zapominaniem o kontrastowym oznaczeniu schodów, systemie fakturowym i innych rozwiązaniach, których wdrożenie jest łatwe i po prostu niezbędne. Niestety, zdarzają się także inwestycje, które są wykonane niezgodne z obowiązującym prawem budowlanym, na przykład podjazdy z przyprawiającym o zawrót głowy kątem nachylenia. – kontynuuje Biernacka.
Sylwia „Nikko” Biernacka, która w tym roku przejdzie trasę po raz siódmy, jest pomysłodawczynią akcji. „440 km po zmianę” to projekt, który od początku wydawał się szalony. Wszystko zaczęło się w 2012 roku od pierwszego samotnego kroku „Nikko” – inspiratorki, fotografki i trenerki. Przejść samotnie 440 km po piasku, bez wsparcia finansowego, zaplecza organizacyjnego, z plecakiem ważącym 22 kilogramy, po to aby pomóc nieznajomej kobiecie otrzymać protezę nogi?! Szalone. Zrobiła to! Rok później jeszcze raz przeszła trasę samotnie, po drodze organizując spotkania z nowym gronem Ambasadorek projektu. Od drugiej edycji podróżuje z osobami wspierającymi inicjatywę. Dzisiaj „440 km po zmianę” ma liczne grono aktywnych sympatyków i sympatyczek – osób z całej Polski zrzeszonych w Klubie 440 km po zmianę, które dołączą do Sylwii na trasie. Niektóre już kolejny raz z rzędu.
Ambasadorkami akcji „440 km po zmianę” są: Monika Kuszyńska, Katarzyna Rogowiec, Iwona Krzyżak, Paulina Pohl, Anna Rutz, Marta Czachor.
Po zakończeniu tegorocznego przejścia, 27 lipca 2018 roku, Fundacja Machina Zmian zorganizuje w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku Piknik „440 km po zmianę”, podczas którego, m.in., będzie można spotkać zmęczone, ale szczęśliwe uczestniczki i uczestników tegorocznej odsłony, Ambasadorki projektu, przedstawicieli Sponsora strategicznego firmy Sunrise Medical, trenerów i coachów z All For Body, którzy zaprezentują stworzone specjalnie dla „440” sekwen-cje ćwiczeń oraz zaangażowanych w realizację idei plaż dla wszystkich przedstawicielki i przedstawicieli władz samorządowych. Podczas pikniku czekają na Was atrakcje dla dzieci i starszaków oraz moc niespodzianek!

Zespół projektu „440 km po zmianę” wierzy, że dzięki ich działaniom więcej osób uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować na równych prawach w różnych sferach życia bez względu na stopień sprawności. Nasze plaże i przestrzeń staną się dostępne dla wszystkich i my także staniemy się bardziej otwarte i otwarci na różnorodność – taka jest nasza wizja Morza Zmian.
Przyłącz się! Weź udział w podróży po Zmianę!

Zachęcamy do śledzenia projektu „440 km po zmianę” w mediach społecznościowych, gdzie codziennie zamieszczać będziemy informacje o wspólnej podróży, relacje z kolejnych odcinków trasy, prezentacje ćwiczeń All For Body i wiele innych ciekawostek!

Sponsor strategiczny: Sunrise Medical
Partnerzy projektu: All for body, KokoWorld, E-print
Kontakt i więcej informacji:
Podróż po piasku: Sylwia „Nikko” Biernacka – +48 515 068 873
Kontakt dla przedstawicieli mediów: Karolina Harazim-Mazur +48 603 599 915

www.440km.pl
fb/440kmpozmiane

tagi:

10. 06. 2016
mapka

Już po raz piąty idziemy po zmianę! Dołącz do nas!

30 czerwca 2016, już po raz piąty ze Świnoujścia wyruszy wyprawa „440 km po zmianę”. W ciągu dwudziestu pięciu dni przejdziemy polskie wybrzeże, łącznie 440 km. Co roku dzięki naszej podróży pomagamy jednej kobiecie spełnić jej marzenie o samodzielnym poruszaniu się i aktywnym życiu, poprzez przekazanie protezy lub wózka oraz  zapewnienie wsparcia psychologicznego. W tym roku dzięki naszej podróży – sponsor strategiczny firma Sunrise Medical Polska przekaże Eli Pindel z Krakowa aktywny wózek i podnośnik. Idziesz z nami?

Zobacz trasę przejścia i dołącz do Klubu 400km >>> Trasa V edycji 440km

Każdego dnia trasa jest podzielona na 3 odcinki:

a) Lekki (1-2 kilometry) – deptakami, bulwarami, ścieżkami rowerowymi – ten odcinek umożliwia dołączenie do podróży osobom o ograniczonej sprawności lub z małymi dziećmi.

b) Średni (3 kilometry) – po plaży w wolnym tempie. Ten odcinek dedykowany jest osobom, które chcą wsiąść udział w przejściu po plaży ale mają słabszą kondycję, stare kontuzję które wymagają uwagi i nie wykonały treningu kondycyjnego przed podróżą.

c) Zaawansowany (od 10 do 20 kilometrów) – dla osób, które wykonały plan treningowy. Ich kondycja i stan zdrowia pozwala na pokonanie długiego dystansu po piasku w szybkim tempie bez uszczerbku na zdrowiu.

23 i 24 lipca w Gdyni zapraszamy na uroczyste zakończenie 5 edycji projektu i świętowanie piątych urodzin :)

23 lipca, sobota:
Fontanna Skwer Kościuszki

  • 10.00 – 13.00 – Wspólne przejście Klubu 440 km po zmianę, niteczka Gdynia – Sopot, zbiórka Fontana, Skwer Kościuszki

Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2

  • 15.00 – 16.30 – Spotkanie z Ambasadorkami projektu w formule „Żywej Biblioteki”
  • 17.00 – 18.30 – Warsztat „Podróże bez Granic: czyli kilka słów o tym co wydaje się niedostępne, a jednak jest możliwe”
  • 19.30 – Wernisaż fotografii z akcji „Znajdź podobieństwa. Więcej nas łączy. Plaże dostępne dla wszystkich”
  • 20.00 – 21.00 – Przekazanie wózka i podnośnika Eli Pindel i „Ślad na piasku – czyli krótka historia projektu”
  • 21.00 – 22.00 – Filmowa niespodzianka Pauliny Pohl

24 lipca, niedziela:

Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98 (Budynek IV, część A)

  • 10.00 – 11.30 – Warsztat dla dzieci „Chodźmy razem na plaże”

Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2

  • 12.00 – 13.00 – Filmowa niespodzianka Pauliny Pohl

 

 

W tym roku idziemy po zmianę dla Elżbiety Pindel z Krakowa. Poznajcie ją:

Ela PIndel mała

Elżbieta Pindel – nowohucianka od 37 lat czyli od urodzenia. Jeśli coś robi to robi to dokładnie i wkłada w to całe serce. Przyjaciele mówią o niej, że jest „cholernie twarda” ale i jej zdążają się dni, w których zadaje sobie pytanie „dlaczego ja?”. Jako 10 – latka zachorowała na dystrofię mięśni. Nie uważa się za kogoś wyjątkowego ale swoją postawą pokazuje, że można cieszyć się życiem pomimo choroby. Wystarczy chcieć. Od 8 lat jest mamą, od kilku lat wychowuje syna sama. To rola, której bała się najbardziej na świecie. Lubi: podróżować, zjeść coś dobrego i słuchać muzyki – prawie każdej. Nigdy nikogo nie udawała dlatego przenigdy nie zrezygnowałaby z bycia sobą. Marzy o tym, żeby jej problemy zdrowotne się unormowały. Chciałaby zobaczyć Paryż i Rzym oraz, żeby ludzie byli bardziej otwarci i milsi dla osób z niepełnosprawnościami. Chciałaby także wziąć udział w wywiadówce swojego syna, na którą nie może się dostać ponieważ przestrzeń szkoły jest dla niej niedostępna. Szuka pracy – przez 9 lat pracowała zdalnie tworząc bazy danych i chętnie do tego wróci. Stara się wierzyć w siebie. Chciałaby być zapamiętana jako dobry człowiek.

Jesteśmy przygotowane do piątej podróży – mamy zapał, energię i marzenia. I wiarę, w to, że znowu się uda. Brakuje nam jeszcze tylko pieniędzy na część podróży. Dlatego prosimy o wsparcie! Prowadzimy zbiórkę na PolakPotrafi.

Akcję można też wspierać darowiznami na konto: MBank: 71 1140 2004 0000 3102 7623 5927


Sponsor strategiczny: Sunrise Medical Poland, sponsor aktywnego wózka i podnośnika dla odbiorczyni działań projektowych Elżbiety Pindel z Krakowa

logo Sunrise

Sponsorzy odcinka trasy:

pobrane              Hotton              Marriot

Partnerzy/partnerki wspierające projekt:

Logotypy pbr (2016)7       IMG_0758         IMG_0759

Logo podstawowe_LIS                   LOGO CFG(black)-01                         logo

Patroni medialni:

07MD4integracja_logo_RGB_pomaranczowe1

logo_rgb_smallpopiasku

tagi:

31. 03. 2016
Konferencja

„Spotkajmy się na plaży – czyli dlaczego warto rozmawiać o dostępnych plażach”

Wraz z partnerami projektu, miastami: Gdynia i Krynica Morska serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Spotkajmy się na plaży – czyli dlaczego warto rozmawiać o dostępnych plażach”.

8 kwietnia 2016, godz. 10.00 – 16.00
Urząd Miasta Gdyni, Al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, sala 105 (Rady Miasta)

Spotkanie jest podsumowaniem rocznego projektu „Wspólne rozmowy – plaże dostępne dla wszystkich”, w trakcie którego wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami, ekspertami i ekspertkami oraz 10 gminami nadmorskimi pracowaliśmy nad rekomendacjami do planów modernizacji wejść na plaże tak aby były one dostępne dla różnych grup osób.

Podczas konferencji przedstawimy efekty naszej pracy: rekomendacje, informacje na temat projektowania uniwersalnego i pracy eksperta ds. dostępności oraz model konsultacji społecznych terenów zielonych z dostępem do wody. Przyjrzymy się dobrym praktykom zagranicy.

Zaprosimy także do rozmowy dotyczącej społecznej odpowiedzialności III sektorów (biznes, ngo, samorząd) w kształtowaniu dostępnej przestrzeni. Zachęcimy do zwrócenia uwagi na psychologiczne skutki (nie)dostępnej przestrzeni dla osób z różnego rodzaju ograniczeniami sprawności i nas samych.

Ramowy program konferencji

Prosimy o rejestrację do dnia 06.04.2016

Link do rejestracji: https://konferencjaspotkajmysienaplazy.evenea.pl/

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: olga@machinafotografika.pl

 

tagi: