Plaże, na których swój wolny czas mogą spędzać osoby z dziećmi, starsze, z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – my wszyscy – nie zakopując się w piasku i z pełnym dostępem do morza. Projektowanie terenów zielonych z dostępem do wody zaczyna się już od wjazdu do miejscowości. Możecie o tym poczytać w naszej publikacji, która jest efektem pierwszych konsultacji społecznych z udziałem różnych grup osób, które zorganizowałyśmy w Stegnie. Wyniesione z realizacji tego projektu doświadczenia chcemy przenieść i pogłębić w projekcie „Wspólne rozmowy – Plaże dostępne dla wszystkich” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, którego operatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego.
Wspólnie z dwoma samorządowymi partnerami: Urzędem Miasta Gdyni i Krynicy Morskiej oraz mieszkańcami_nkami Wybrzerza będziemy pracować nad stworzeniem planów modernizacji wejść na plaże z wykorzystaniem zasad projektowania uniwersalnego. Wśród Gmin, które zadeklarowały chęć udziału w projekcie są: Jastarnia, Kołobrzeg, Władysławowo, Międzyzdroje, Łeba, Choczewo, Rewal oraz Gdańsk (badania ankietowe prowadzone przez Fundację Machina Fotografika w październiku 2014 r.)
Przeprowadziliśmy 10 konsultacji społecznych z udziałem mieszkańców_nek wybranych 10 gmin przy wsparciu 7osobowego zespołu specjalistów_ek: osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, architektów_ek pracujących w nurcie projektowania uniwersalnego, specjalistów_ek ds. dostępności.
Efektem tej pracy jest 10 rekomendacji architektonicznych do planów zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do wody, które uwzględnią różnorodne potrzeby takich grup jak: osoby z niepełnosprawnościami, osoby z dziećmi, osoby starsze, osoby po czasowych wypadkach, osoby wypoczywające nad polskim morzem (np. rowerzyści_stki).
Powstaje 10 Klubów Doradczych złożonych z mieszkańców_nek Gmin, w których odbyły się konsultacje społeczne. Członkinie_owie tych klubów poprzez udział w serii specjalistycznych szkoleń nabędą kompetencje umożliwiające im dalsze pilotowanie, doradzanie, wspieranie i monitorowanie samorządów w zakresie wprowadzania zmian zarekomendowanych w wypracowanych przez nas wspólnie planach zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do wody.
Przygotujemy 10 filmów instruktażowo-edukacyjnych – które w praktyczny sposób przybliżą proste i ekonomiczne rozwiązania zwiększające dostępność przestrzeni publicznej z uwzględnieniem potrzeb różnych grup osób i przybliżające zasady projektowania uniwersalnego. Filmy będą m.in. emitowane w sieci multiplexów.
Wydamy publikację (1000 egz.), zawierającej scenariusz modelowych partycypacyjnych konsultacji społecznych, 5 projektów niskokosztowych, bezpiecznych rozwiązań architektonicznych zwiększających dostępność miejsc użyteczności publicznej, ABC projektowania uniwersalnego, listę sprawdzająca stopień dostępności danego miejsca (różne ograniczenia sprawności). Publikacja ukaże się także w formie cyfrowej na otwartej licencji. Planujemy wyłonić projekty rozwiązań architektonicznych wi drodze konkursu dla studentów_ek architektury.
Opracujemy listę rekomendowanych biur architektonicznych i projektowych, czyli takich biur które zadeklarują projektowanie budynków i miejsc użyteczności publicznej zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego dostępnego dla wszystkich. Lista biur zostanie opublikowana na naszej stronie internetowej oraz wysłana do samorządów z którymi współpracujemy.
Już we wtorek, 3 lipca 2018 roku, kobieca ekipa projektu „440 km po zmianę” wyruszyła w trasę. Po raz siódmy uczestniczki zapoczątkowanej przez Sylwię „Nikko” Biernacką w 2012 roku akcji łączą podróżowanie ze spełnianiem marzeń i wsparciem dla kobiety z niepełnosprawnością ruchu. Jak co roku, tak i tym razem, jeszcze więcej osób dołączy do nich…
30 czerwca 2016, już po raz piąty ze Świnoujścia wyruszy wyprawa „440 km po zmianę”. W ciągu dwudziestu pięciu dni przejdziemy polskie wybrzeże, łącznie 440 km. Co roku dzięki naszej podróży pomagamy jednej kobiecie spełnić jej marzenie o samodzielnym poruszaniu się i aktywnym życiu, poprzez przekazanie protezy lub wózka oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego. W tym…
Naszym marzeniem są dostępne plaże, na których swój wolny czas mogą spędzać osoby z dziećmi, starsze, z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. My wszyscy, wszystkie. Z pełnym dostępem do morza! Zapraszamy do oglądnięcia krótkich filmów, które w praktyczny sposób przybliżają proste i ekonomiczne rozwiązania zwiększające dostępność przestrzeni publicznej z uwzględnieniem potrzeb różnych grup osób oraz pokazują podstawowe…
Wraz z partnerami projektu, miastami: Gdynia i Krynica Morska serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Spotkajmy się na plaży – czyli dlaczego warto rozmawiać o dostępnych plażach”. 8 kwietnia 2016, godz. 10.00 – 16.00 Urząd Miasta Gdyni, Al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, sala 105 (Rady Miasta) Spotkanie jest podsumowaniem rocznego projektu „Wspólne rozmowy – plaże dostępne…
Powstaje 10 Klubów Doradczych złożonych z mieszkańców_nek Gmin, w których odbyły się konsultacje społeczne. Członkinie_owie tych klubów poprzez udział w serii specjalistycznych szkoleń nabędą kompetencje umożliwiające im dalsze pilotowanie, doradzanie, wspieranie i monitorowanie samorządów w zakresie wprowadzania zmian zarekomendowanych w wypracowanych przez nas wspólnie planach zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do wody.
Wstąp do Klubu Doradczego jeśli zależy Ci na zmianie wyglądu Twojej plaży tak aby była ona dostępna dla Ciebie i Twoich bliskich. Dzięki udziałowi w serii specjalistycznych szkoleń nabędziesz kompetencje umożliwiające Ci dalsze pilotowanie, doradzanie, wspieranie i monitorowanie samorządów w zakresie wprowadzania zmian zarekomendowanych w wypracowanych przez nas wspólnie planach zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do wody. Znajdź koordynatora_kę Klubu w swojej Gminie. A może ty chcesz nim_ą zostać? Napisz do nas: klub@440km.pl z dopiskiem Klub Doradczy.
Zostań Koordynatorem_ką Klubu Doradczego w swojej miejscowości. We współpracy z nami będziesz koordynował_a pracę swojego Klubu. Jest to praca o charakterze woluntarystycznym.
Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Liczba osób w grupie 12. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Cel: poznanie zasad projektowania uniwersalnego oraz specyfiki potrzeb różnych grup społecznych. Poznanie nisko kosztowych, bezpiecznych rozwiązań architektonicznych zwiększających dostępność miejsc użyteczności publicznej.
Cel: poznanie narzędzi planowania strategii rzeczniczej, wypracowania celu działań rzeczniczych, sformułowanie przekazu głównego. Uczestniczki_y dowiedzą się jak budować relacje z otoczeniem w celu wywierania wpływu na decyzje samorządów, oraz wpływ na rozwój strategii i programów w swojej gminie. Dowiedzą się jak facylitować i moderować spotkania z udziałem dużej liczby osób o odmiennych interesach.
Cel: przekazanie praktycznych narzędzi budowania atrakcyjnego przekazu promocyjnego na temat prowadzonych działań a także umiejętności budowania społeczności wokół promowanych tematów. W trakcie trwania szkolenia osoby zapoznają się z zasadami współpracy z dziennikarzami/dziennikarkami oraz organizacją spotkań dla mediów i tworzenia informacji prasowych.
Monitoring inwestycji, stosowanie rozwiązań technicznych zwiększających dostępność”. Cel: zapoznanie osób z Klubów Doradczych szczególnie z wykształceniem architektonicznym i projektowym ze specyfiką pracy eksperta_ki ds. dostępności. W Polsce jest tylko jedna taka osoba, powołana przez Urząd Miasta Gdyni (partner projektu). Celem szkolenia będzie przekazanie wiedzy na temat opiniowania dokumentacji projektowej, oceniania zgodności przyjętych rozwiązań z obowiązującymi standardami, inicjowania oznakowania miejsc niebezpiecznych we współpracy z samorządem.
Cel: opracowanie planu modernizacji wejść na plaże w danej gminie z uwzględnieniem potrzeb różnych grup osób i specyfiki terenu.
Zapoznaj się z materiałami (publikacje, filmy, reportaże), które powstały o naszym projekcie. Podoba Ci się? Podziel się z innymi udostępniając na swojej stronie lub wysyłając do znajomych
Widzisz dobre zmiany na swojej plaży? Wyślij nam zdjęcie z opisem – zamieścimy je na naszej stronie. Tutaj też możesz śledzić postępy w realizacji naszych projektów i zobaczyć jak wdrażane są inwestycje na plażach zgodnie z przygotowanymi przez nas rekomendacjami.
Już wkrótce!
Każde biuro architektoniczne i projektowe, które podpisze deklaracje projektowanie budynków i miejsc użyteczności publicznej zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego dostępnego dla wszystkich zostanie zamieszczone na tej stronie. Chcesz podpisać deklaracje? Skontaktuj się z nami!
PROJEKT „WSPÓLNE ROZMOWY – PLAŻE DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH” JEST REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU „OBYWATELE DLA DEMOKRACJI”, FINANSOWANEGO Z FUNDUSZY EOG.