O Fundacji

USTAW CZUŁOŚĆ NA MORZE ZMIAN

Fundacji Machina Fotografika od 9 lat wzmacnia zmiany społeczne, inspirując kobiety i mężczyzn poprzez działania artystyczne i rozwojowe, by w pełni i na równych prawach uczestniczyły_li w różnych sferach życia.

Dotychczas Fundacja zrealizowała 47 różnorodnych inicjatyw społecznych: szkolenia, warsztaty, doradztwo inspiracyjne dla kobiet, wykłady o sztuce, spotkania z artystkami i artystami, wernisaże, warsztaty samoobrony, pokazy filmów, debaty. Cztery razy koordynowała w Krakowie ogólnoświatową akcję przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. (One Billion Rising/Nazywam się Miliard). Prowadzi działalność wydawniczą, realizuje fotograficzne sesje artmodowe według autorskiej formuły, w której moda jest narzędziem przekazu istotnych treści społecznych i kulturowych (publikacja m.in. w „Wysokich Obcasach”). Działania realizowane są w Polsce: Kraków (siedziba), Oświęcim (oddział) i na Wybrzeżu (Świnoujście–Piaski) oraz w Gdyni.

Realizowany od 2012 roku projekt „440 km po zmianę” to największe osiągnięcie Fundacji. Idąc 440 km brzegiem Bałtyku wspieramy kobiety z niepełnosprawnością ruchu, zmieniamy polskie plaże tak, aby były dostępne dla wszystkich, spełniamy podróżnicze marzenia, inspirujemy do zmiany. Co roku, dzięki naszej podróży pomagamy jednej kobiecie spełnić jej marzenie o samodzielnym poruszaniu się i aktywnym życiu poprzez przekazanie protezy lub wózka oraz poprzez zapewnienie wsparcia psychologicznego. Łączymy wsparcie protetyczne i sprzętowe z psychologicznym, ponieważ wiemy jak ciężko jest powrócić do aktywnego życia osobie, która w wyniku wypadku lub choroby doświadcza utraty części ciała lub ograniczenia sprawności. Dzięki naszym podróżą wsparcie otrzymały Urszula Kosmal – Krauze (Warszawa – proteza nogi – Otto Bock Polska), Angelika Boniuszko (Gdynia – aktywny wózek – Sunrise Medical). Wspólnie z samorządami nadmorskimi i osobami zamieszkującymi Wybrzeże organizujemy konsultacje społeczne, warsztaty, akcje oraz spotkania z udziałem różnych grup osób po to, aby  opracować rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, które będą zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępnego dla wszystkich. Wzmacniamy obecność kobiet z niepełnosprawnością ruchu w przestrzeni publicznej poprzez organizacje spotkań z Ambasadorkami projektu (kobietami z różnego rodzaju ograniczeniami sprawności) na trasie podróży oraz organizacje warsztatów wzmacniających rozwój osobisty i zawodowy kobiet z niepełnosprawnością i bez. Wspieramy tworzenie i współpracę kobiecych teamów liderskich. W projekt angażują się osoby, którym bliska jest idea podróżowania brzegiem morza, spełniania swoich podróżniczych marzeń i pomagania. To Oni od 2014 roku tworzą Klub 440 km po zmianę. Ambasadorkami projektu są: Monika Kuszyńska (wokalistka) oraz Monika Jankowska-Rangelov, Anna Rutz, Agnieszka Harasim, Iwona Krzyżak, Anna Samel. W trakcie IV edycji podróży odbyło się 10 spotkań Ambasadorek z publicznością podejmujących temat obecności osób z niepełnosprawnościami w życiu publicznym, seksualności kobiet z niepełnosprawnością, adopcji, relacji, pracy, a także obecności w życiu publicznym, w tym w polityce, sztuce i biznesie. Projekt od samego początku wspierała pani Anna Komorowska, była pierwsza dama RP. Patronat honorowy nad projektem objęli pani senator Helena Hatka, pan prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Partnerem wspierającym projekt jest Fundacja Jaśka Meli „Poza Horyzonty”.

W 2014 roku w Krakowie i w Gdyni Fundacja zrealizowała projekt „Dobre miejsce spotkań – przestrzeń inspiracji – 440 km po zmianę” (Fundusz Inicjatyw Społecznych FIO 2014). W ramach projektu odbyły się: warsztaty rozwojowe dla kobiecych 12-dwuosobowych teamów liderskich (w tym kobiet z niepełnosprawnościami), warsztaty dla przedsiębiorców_czyń „Zmień perspektywę” (dostosowanie przestrzeni i usług dla osób z niepełnosprawnościami). Powstała publikacja i film o projekcie. Fundacja posiada dwa odziały w Krakowie i w Oświęcimiu. Obecnie jest także na etapie otwierania oddziału w Gdyni, a także koordynuje prace kobiet liderek (Kraków, Gdynia, Oświęcim).

Od 2015 roku realizujemy projekt „Wspólne rozmowy – plaże dostępne dla wszystkich” (Program Obywatele dla Demokracji, dofinansowanie EOG), w ramach którego wspólnie z nadmorskimi samorządami tworzymy rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, tak aby były one dostępne dla różnych użytkowników_czek, w tym dla osób z różnego rodzaju ograniczeniami sprawności, tworzymy kluby doradcze, szkolimy mieszkańców_nki Wybrzeża z zakresu projektowania uniwersalnego i rzecznictwa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Projekt ten jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2014 r. w gminie Stegna, gdzie dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (Fundusz Absolwencki Program Liderzy PAFW) zorganizowaliśmy konsultacje społeczne z udziałem ekspertów_ek z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Powstały rekomendacje do projektu modernizacji wejść na plaże, dostosowane do realnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Były to pierwsze tego rodzaju konsultacje realizowane we współpracy z samorządem na Wybrzeżu.

W 2015 roku w Oświęcimiu zrealizowaliśmy projekt „Kreatywna Strefa Kobiet” zrealizowany w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie zajęcia artystyczno – rozwojowe dla seniorek.

Nasza wizja: Wierzymy, że dzięki naszym działaniom więcej kobiet i mężczyzn uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować na równych prawach w różnych sferach życia bez względu na stopień sprawności. Nasze plaże i otoczenie staną się dostępne i otwarte dla wszystkich i my także staniemy się bardziej otwarci_te na różnorodność – taka jest nasza wizja Morza Zmian. Przyłącz się do nas!

Statut Fundacji Machina Fotografika

KONTAKT

Fundacja Machina Fotografika
e-mail: info@machinafotografika.pl
tel: +48 515 068 873

NIP: 6762362704
REGON: 120583336
KRS:0000293012

PROJEKT „WSPÓLNE ROZMOWY – PLAŻE DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH” JEST REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU „OBYWATELE DLA DEMOKRACJI”, FINANSOWANEGO Z FUNDUSZY EOG.